Wanna czy prysznic – co wybrać?
Wanna czy prysznic? Przed takim dylematem stoi większość Polaków która podejmuje decyzję dotyczącą aranżacji łazienki przy budowie domu lub podczas jej aranżowania na nowo w mieszkaniu.
Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na jedno i drugie rozwiązanie. Łazienki w nowych mieszkaniach może są odrobinę większe niż te planowane jeszcze w czasach PRL, ale ich rozmiar rzadko pozwala na zastosowanie wanny i brodzika jednocześnie.
Pytanie wanna czy prysznic zadaje sobie tysiące ludzi i statystycznie rzecz ujmując ostatnio częściej kupowane są kabiny prysznicowe lub aranżowany jest kącik natryskowy z szybą lub murowaną ścianką.
Więcej miejsca to większy komfort.
Wielu ludzi decyduje się na przearanżowanie łazienki tak by zyskać więcej miejsca. Zamieniając wannę na kabinę prysznicową można zyskać więcej przestrzeni i sprawić by korzystanie z niej było bardziej komfortowe.
Coraz bardziej popularne stają się miejsca natryskowe bez zastosowania pełnej kabiny prysznicowej, z wykorzystaniem ścianki prysznicowej i odpływu liniowego.
Dzięki pozbyciu się wanny zyskujemy sporo miejsca w łazience a otwarta powierzchnia natryskowa ograniczona szybą lub ścianką daje poczucie przestrzeni i swobody,
Dodatkową zaletą jest swoboda poruszania się, wchodzenia i wychodzenia. Bezprogowe wejścia są nie tylko atrakcyjne wizualnie ale także bardzo funkcjonalne dla osób starszych lub z problemami ruchowymi.
Jest to tendencja zauważalna w sprzedaży i temat często poruszany przez klientów.
Zaletą i przewagą prysznica nad wanną jest również jego aspekt ekologiczny.
Korzystanie z prysznica zużywa mniej wody niż kąpiel w wannie.
Oczywiście ta różnica jest zmienna w zależności od pojemności wanny i długości natrysku i ciśnienia wody i ustawienia baterii natryskowej. Uśredniając na kąpiel potrzeba około 100l wody podczas gdy na prysznic około 30l.
Parawan nawannowy – kompromisowe rozwiązanie
Wanna z parawanem nawannowym to kompromisowe roziązanie dające możliwości korzystania z prysznica, bez rezygnacji z zalet relaksacyjnej kąpieli. Parawany nawannowe należy dobierać ostrożnie, nie na każdej wannie będzie możliwe zamontowanie parawanu. Szczególnie na wannie asymetrycznej może to być niemożliwe. Wszystko zależeć będzie od modelu wanny i szerokości i profilu bocznej krawędzi wanny. Krawędź ta w przypadku wanien asymetrycznych i narożnych często jest wyprofilowana w taki sposób że nie jest płaska albo wystarczająco szeroka i montaż parawanu odpada. Parawany wannowe mogą być uchylne i składane. Mogą się składać z kilku segmentów.
Zastosowanie parawanu na wannie jako rozwiązanie kompromisowe ma swoje wady.
Niestety większe parawany komplikują sposób wchodzenia do wanny, który dla wielu użytkowników i tak jest wyzwaniem lub przeszkodą nie do pokonania. Inną wadą jest wygląd takiego rozwiązania. W małej łazience dominująca wanna przez zamontowanie na niej parawanu stanie się jeszcze bardzie przytłaczająca.
Oczywiście to jest kwestia tego co jest ważniejsze funkcjonalność czy estetyka i wygląd łazienki. Dla ceniących sobie zalety kąpieli w wannie wygląd może zejść na 2 plan, a przy odpowiedniej aranżacji łazienki i doborze ładnej wanny i parawanu efekt wizualny może być całkiem dobry.
Można również zrezygnować całkiem z parawanu, wadą będzie tu konieczność wycierania podłogi po każdym prysznicu. Ale jeżeli wanna jest wystarczająco duża lub najlepiej asymetryczna z szerokim bokiem w miejscu zamontowania natrysku to wystarczy bardziej ostrożne korzystanie.
Wanna czy prysznic – trudny wybór
Często po wyborze kabiny prysznicowej może się okazać że wanna jest nam jednak bardzo potrzebna lub wręcz niezbędna na przykład ze względów zdrowotnych. Żadna kabina nawet z najlepszym zestawem prysznicowym nie zastąpi relaksacyjnej kąpieli w wannie z olejkami i pianą.
Z drugiej jednak strony do małej łazienki często można wstawić tylko niedużą wannę a kąpiel w małej wannie nie będzie specjalnie odprężająca i komfortowa.
Reasumując – każdy przypadek będzie bardzo indywidualny i uzależniony od osobistych potrzeb i gabarytów łazienki oraz możliwości rozmieszczenia miski wc umywalki i wanny lub kabiny prysznicowej. Warto więc przemyśleć każdy aspekt naszego życia przy dokonywaniu wyboru wanna czy prysznic.
Źródło: https://www.lazienkatop.pl/k10,wyposazenie-lazienki-wanny.html
2 Odpowiedzi
Agnes
Ja jestem za wanną ale taką, która ma obok siebie prysznic z nałożonym na niego filtrem z systemem KDF, który uzdatnia wodę czyli kąpiel w takiej wodzie nie przesusza skóry.
Virtual server
Jesli chodzi o praktycznosc to zdecydowanie prysznic. Jest bardziej ekonomiczny. Jesli lubisz sie relaksowac w goracej wodzie to oczywiscie wanna. Zalezy na co bardziej zwracasz uwage