Stelaże podtynkowe

wpis w: Bez kategorii | 1
stelaże podtynkowe wc
Stelaże podtynkowe WC do zabudowy

Stelaże podtynkowe – wybór i montaż

Stelaże podtynkowe – zacznijmy od rodzaju montażu. Gdy już zdecydujemy że chcemy mieć schowany cały system instalacyjny ceramiki łazienkowej  i zdecydowaliśmy się na zastosowanie stelaża podtynkowego jego wybór wymuszony będzie przez konstrukcję ściany na której będzie znajdować się podwieszona miska wc, bidet lub umywalka.

Stelaże podtynkowe do zabudowy suchej

Lub Stelaże WC do zabudowy lekkiej wybieramy w przypadku gdy ścianki są z płyt G-K na konstrukcji szkieletowej aluminiowej lub drewnianej. Montujemy go bezpośrednio w konstrukcji ścianki (specjalnie wzmocnionej odpowiednimi profilami).

stelaże wc alcaplast
Stelaże wc alcaplast

Podłączamy do wody i odpływ do kanalizacji i tak przygotowaną konstrukcję możemy obkładać płytami gipsowo-kartonowymi. Miskę WC wiesza się na śrubach uprzednio wkręconych w stelaż.

Systemy instalacyjne do zabudowy lekkiej można także łatwo i szybko zamontować do ściany murowanej.

Stelaż podtynkowy montaż
Stelaż podtynkowy montaż

Montuje się je za pomocą specjalnych kotew. Daje to możliwość zmiany dystansu od ściany.

Nośność takich stelaży zazwyczaj obliczona jest na 400kg. Nie ma zatem ryzyka że miska wyrwie się ze ściany.

Stelaże do zabudowy mokrej

stelaże wc do zabudowy mokrej
Stelaż do zabudowy mokrej

(ciężkiej) Stelaż taki jest obmurowany po bokach a także od dołu gdyż sam z siebie trzyma tylko zbiornik spłukujący i podłączenia i odpływ. Nośność zapewnia oparcie go na ściance murowanej.
Wygląd przycisków spłukujących  znacząco wpływa na estetykę i wystrój łazienki, dlatego sugerujemy przy wyborze systemu instalacyjnego danego producenta sprawdzić czy przycisk pasują do stelaża. Niektóre serie jednego producenta nie pasują do siebie. Stelaże mogą mieć rożne wymiary otworu rewizyjnego i przyciski z małym otworem nie będą pasowały do spłuczki z dużym otworem rewizyjnym.
Takie rozwiązania mają stelaże podtynkowe Sanit.

Ważne jest żeby wybrać sprawdzonego producenta który nie wycofa się z rynku albo przestanie istnieć. Dostęp do części zamiennych w przypadku awarii po wielu latach korzystania może nam oszczędzić konieczności demontowania zabudowy stelaża co wiąże się ze sporym kosztem. Stelaże wc Alcaplast

Stelaże podtynkowe wc z wentylacją

stelaż do wc z wentylacją
Stelaż do wc z wentylacją

Producent wyrobów sanitarnych Alcaplast od niedawna produkuje modele stelaży do wc z wentylacją miski ustępowej. Nieprzyjemne zapachy odprowadzane sa bezpośrednio specjalną rurą do wentylacji w łazience.
Na rynku są także stelaże których grubość nie przekracza 80mm.

stelaże wc z boku
stelaże wc z boku

Standardowe stelaże wc mają grubości około 135-200mm.W małych łazienkach każdy zaoszczędzony cm2 będzie wpływał na jej funkcjonalność. Więc warto dopłacić różnice w cenie a zaoszczędzone centymetry wykorzystać w inny sposób np. na półkę.

Stelaże podtynkowe w narożniku

stelaże narożne Sanit 995N
Stelaże narożne Sanit 995N

Dobrym rozwiązaniem oszczędzającym miejsce są stelaże narożnikowe. Specjalna konstrukcja zbiornika i ramy pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca w łazience. Taki stelaż wc narożny mają w swojej propozycji Sanit, Geberit i Viega. Z tymże ich ceny są kilkakrotnie wyższe od zwykłych stelaży. Wyjątkiem jest stelaż Sanit 995N którego cena jest zdecydowanie niższa bez kompromisu jakości.

stelaż WC w narożniku
Stelaż WC w narożniku

Wiele standardowych modeli stelaży wc da się  zamontować w narożniku łazienki przy odpowiednim zastosowaniu elementów montażowych. Specjalnego elementu narożnikowego w zwykłym zestawie podtynkowym nie będzie. Należałoby więc dodatkowo wzmocnić taki montaż  jakimś dodatkowym elementem.

niski stelaż podtynkowy
Niski stelaż podtynkowy

Poza tym montaż zwykłego stelaża w kącie zajmie dużo więcej miejsca z narożnika łazienki niż specjalna konstrukcja narożnikowa z narożnym zbiornikiem spłukującym.

Wysokość stelaża podtynkowego można sobie regulować najczęściej w zakresie 20cm. Ale dodatkowe zróżnicowanie wysokości zapewnią nam modele o niższych wysokościach. Stelaże WC niskie można np. zamontować pod oknem. Dają one najczęściej możliwość montażu przycisku spłukującego od góry.

Błędy montażowe przy instalacji stelaży WC

Warto powierzyć to zadanie sprawdzonemu fachowcowi który już taki stelaż montował. Brak doświadczenia może przyczynić się do popełnienia błędu. Łatwo przedziurawić zbiornik spłukujący wkręcając płyty G-K. Dlatego ważne jest aby sobie zaznaczyć dokładne umiejscowienie zbiornika.

Kolejnym błędem jest niedokładne wykonanie otworu na którym będzie zamontowany przycisk do spłuczki
Konsekwencją może być problem z zamontowaniem przycisku spłukującego a to z kolei może prowadzić do nieprawidłowej pracy całego mechanizmu spłukującego. Poważny problem może stanowić także nieszczelność lub np. nieprawidłowe odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego.

 

Stelaże podtynkowe WC do nabycia bezpośrednio ze strony sklepu Lazienkatop : https://www.lazienkatop.pl/k9,wyposazenie-lazienki-stelaze-podtynkowe.html

Jedna odpowiedz

  1. Skrawanie metali i obróBka

    Dobry, rzeczowy, konkretny, bez przysłowiowego lania wody.
    Nie cierpię artykułów które nic nie wnoszą i są pisane chyba dla samego pisania.
    Tutaj mamy ewidentne przeciwieństwo tego. I to mnie niezmiernie cieszy.
    Pozdrawiam autora i czekam na więcej

Zostaw Komentarz