Wyższy poziom higieny w łazience

wpis w: Bez kategorii | 1

Wyższy poziom higieny w łazience – jak ograniczyć miejsca występowania bakterii

Poziom higieny w łazience
Jak zadbać o wysoki poziom higieny w łazience

 

Łazienka kojarzy się z higieną, ale przez to że jest to pomieszczenie z dużą wilgotnością jest narażona na większe osadzanie się bakterii, drobnoustrojów chorobotwórczych, grzybów i pleśni. Jeżeli pomyślimy o tym już na etapie projektu łazienki,  rozprzestrzenianie się bakterii i  miejsca gdzie się gromadzą można  zdecydowanie ograniczyć.

 

Duża skupiska bakterii znajdują się w misce WC i jej okolicach i przy odpowiednio częstym czyszczeniu można nad tym problemem zapanować. Niestety są też miejsca w łazience w których normalnie nie spodziewamy się zagrożenia. Są to np. uchwyty baterii zwłaszcza tej najczęściej używanej – umywalkowej.

Im więcej osób korzystających z tej jednej baterii tym większe ryzyko że na rączce znajdzie się źródło np. zatrucia pokarmowego. Badania światowej organizacji zdrowia dowodzą że zatrucia pokarmowe aż w 70% wywołane są przez bakterie przenoszone przez brudne dłonie.

Baterie na fotokomórkę – bezdotykowe

baterie bezdotykowe higiena na wyższym poziomie
Baterie bezdotykowe – wyższy poziom higieny w łazience

Oprócz edukowania domowników o potrzebie dokładnego mycia

 

rąk, najłatwiejszym rozwiązaniem problemu gromadzenia się zarazków na uchwycie jest zamontowanie baterii bezdotykowych.

Zawór otwierający wodę w baterii bezdotykowej uruchamia się dzięki fotokomórce albo czujnikom autofocus sensor. Takie rozwiązanie dość powszechnie stosowane w toaletach publicznych, coraz częściej jest wykorzystane w łazienkach prywatnych.

Pozwala to ograniczyć kontakt baterii z dłońmi i ograniczyć rozprzestrzenianie się bakterii po całym domu. Dlatego ze zazwyczaj bakterie po kontakcie z uchwytem baterii lądują dalej na klamce a za jej pośrednictwem także w wielu innych miejscach. Baterie bezdotykowe można zakupić tutaj – http://lazienkatop.pl/k26,wyposazenie-lazienki-baterie-lazienkowe-baterie-bezdotykowe.html

Jeżeli nie wymienimy baterii na bezdotykowe dobrze jest chociaż wymienić klamki do drzwi łazienki na takie które się łatwo czyści i dezynfekuje i na których nie kumulują się bakterie.

Odpowiednia wentylacja i ogrzewanie łazienki.

grzejniki łazienkowe tabela doboru
grzejniki łazienkowe tabela doboru

Kolejnym aspektem który pozwoli ograniczyć ilość bakterii w łazience jest odpowiednia wentylacja i dobrze dobrana moc ogrzewania. W niedostatecznie ogrzanej łazience z nie działającą poprawnie wentylacją często powstają grzyby lub pleśnie których oddziaływanie jest bardzo niekorzystne na zdrowie człowieka.

pleśnie i grzyby w łazienceŻeby rozwiązać ten problem oprócz zakupu mocniejszego grzejnika łazienkowego i udrożnienia wentylacji czasami konieczne będzie docieplenie ściany zewnętrznej łazienki. Niedostatecznie zaizolowane termicznie ściany będą podlegały procesom sprzyjającym powstawaniu grzybów i pleśni. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dobranie grzejnika do powierzchni łazienki.

Więcej w temacie Grzejniki łazienkowe moc

Drewno odporne na wilgoć

Drewno występujące w łazience w postaci mebli łazienkowych lub elementów konstrukcyjnych np. na poddaszu takich jak słupy i belki powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Na powierzchni drewna które jest niezabezpieczone także mogą pojawić się ślady grzybów i pleśni.
Żeby podnieść poziom higieny i ograniczyć ewentualne zatrucia i choroby musimy po pierwsze zadbać o dobór odpowiednich mebli łazienkowych odpornych na wilgoć i po drugie zabezpieczyć inne elementy drewniane specjalnym preparatem do drewna chroniącym jego strukturę przed wodą.

Łazienka łatwa do sprzątania.

kabina prysznicowa typu Walk-inDodatkowym aspektem jest takie zaprojektowanie łazienki aby była łatwa do sprzątania.
Dobór i odpowiednia konfiguracja elementów wyposażenia na pewno nam to ułatwi.

Np. kabina prysznicowa z trudno demontowanymi drzwiami na pewno zniechęci jej użytkowników do częstego czyszczenia. Kabiny prysznicowe generalnie obfitują w miejsca gdzie może gromadzić się brud i kamień.
Można pokosić się na zamontowanie kabiny typu walk in bez żadnych otwieranych drzwi. Albo zastosować ściankę działową rezygnując w ogóle z kabiny prysznicowej.

Kolejnym przykładem jest miska WC która sama w sobie jest siedliskiem bakterii. Ale model miski podwieszanej pozbawiony zakamarków z pewnością ułatwi utrzymanie w czystości sedesu i jego okolicy.

Płytki , kafelki i fuga pełna zarazków

Czyszczenie fug
Fugi – miejsce gromadzenia się brudu

Kolejnym tematem związanym z czystością w łazience jest dobór płytek i rodzaju fugi do nich.
Generalnie im więcej fugi, tym więcej miejsc gdzie będzie gromadził się brud. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór płytek dużego formatu ograniczających ilość fugi i ułożenie ich z bardzo wąską fugą.

Jedna odpowiedz

  1. W utrzymaniu porządku w łazience pomaga filtr prysznicowy z systemem kdf – zatrzymuje on w sobie nie tylko chlor i fluor ale również osad mineralny, który osadza się zwykle na wannie lub brodziku.

Zostaw Komentarz