Odpływy liniowe – prysznic bez przeszkód

wpis w: Bez kategorii | 1

Odpływy liniowe czyli prysznic przeszkód, bez użycia brodzika

odpływy liniowe podłogowe
odpływy podłogowe liniowe

Wzrastająca popularność odpływów liniowych spowodowana jest kilkoma czynnikami.

Estetyka

Przede wszystkim czynnik estetyczny, dla wielu osób najważniejszy w aranżacji łazienki.

Bezpieczeństwo

Odpływy liniowe zapewniają  efekt czystej powierzchni bez barier. Bez-progowe przejście pod natrysk wygląda bardzo atrakcyjnie i poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

To bardzo ważna zaleta odpływów podłogowych. Łatwe wejście do strefy natryskowej bez żadnych barier ani progów jest niezwykle ważne dla osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową. Dla nich likwidacja barier architektonicznych jest po prostu dużym ułatwieniem codziennego życia. Taką barierą jest także brodzik, nawet te najniższe modele brodzików stwarzają ryzyko potknięcia lub upadku.

Cena

Motywacją do wybrania rozwiązania z użyciem odwodnienia liniowego prysznicowego może być także cena. Po przeliczeniu koszt zastosowania odwodnienia prysznicowego łącznie z pojedynczymi drzwiami prysznicowymi może być niższy niż łączny koszt brodzika + obudowy i pełnej kabiny natryskowej. Na rynku są dobre rozwiązania odpływowe w cenach poniżej 300 zł.

odpływ liniowy Alcaplast Apz simple
Odpływy liniowe AlcaPlast Apz simple

W tych tańszych rozwiązaniach korytka i korpus wykonane są z tworzywa sztucznego ale takie również gwarantują szczelność i estetykę. Decydującym elementem wpływającym na wygląd jest pokrywa ze stali nierdzewnej. Różne warianty i wzory pozwalają dopasować wzór do wystroju łazienki.

odpływ podłogowy z wypełnieniem płytką
odpływ prysznicowy z płytką

Trochę droższe są opcje  z wykończeniem płytką, takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie ukryć odpływ wody.

Czystość

Kolejnym aspektem przemawiającym za wybraniem odpływu prysznicowego jest łatwość zachowania czystości. Ilość zakamarków gdzie zazwyczaj gromadzi się brud jest mniejsza niż w rozwiązaniach z brodzikiem. Gładkie powierzchnie ułatwiają sprzątanie i zwiększają higienę.

Przestrzeń łazienki dzięki możliwości zastosowania tych samych płytek w części prysznicowej staje się wizualnie większa. Zastosowania dowolnej kabiny, samych drzwi lub lub ścianki prysznicowej również Optycznie powiększą łazienkę.

Jedynym aspektem który przemawia na niekorzyść tego rozwiązania jest trudność jego montażu i ewentualne konsekwencje niepoprawnego zamontowania. Ryzyko rozszczelnienia po wielu latach jest większe i w konsekwencji może doprowadzić do rozkuwania płytek w celu naprawy usterki.

Przed zakupem odpływu liniowego należy sprawdzić jaką mamy

odwodnienia liniowe konstrukcja
odwodnienia liniowe konstrukcja

grubość posadzki i czy pozwala ona na montaż tak aby pomieścić syfon i podłączenia kanalizacyjne. Wysokości zabudowy są różne w zależności od producenta i zastosowanych rozwiązań technicznych. Niektóre rozwiązania zaczynają się od 55 cm.

Odpływy liniowe – montaż

Odradzamy  zastosowanie odwodnienia w konstrukcjach starych stropów drewnianych z wypełnieniem polepą. Przy odpowiednim montażu z technicznego punktu widzenia jest to możliwe ale ryzyko rozszczelnienia i znacznego obciążenia stropu podmokłą polepą powinno skłonić do zastanowienia przed wyborem takiego rozwiązania.

Jedna odpowiedz

  1. Prysznic bez brodzika wygląda bardzo stylowo i elegancko. Właśnie jestem na etapie remontu łazienki i taki sobie prysznic sprawiam 🙂

Zostaw Komentarz