Baterie termostatyczne – komfort i bezpieczeństwo

wpis w: Bez kategorii | 0
Baterie termostatyczne Oras
Baterie termostatyczne

Baterie termostatyczne komfort i bezpieczeństwo użytkowania

Baterie termostatyczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Szczególnie baterie prysznicowe i wannowe z takim rozwiązaniem są częściej wybierane przez klientów w Polsce.

bateria termosatyczna oras eterna
Bateria Oras Eterna

Zalety baterii z elementem termostatycznym.

Bezpieczeństwo. Przede wszystkim baterie termostatyczne gwarantują stałą temperaturę wypływającej wody i wykluczają ryzyko poparzenia. Temperatura wody będzie zawsze taka jaką ustaliliśmy niezależnie od tego czy inny domownik lub lub urządzenie pobiera w tej samej chwili ciepłą wodę.

Oszczędności. Baterie tego typu zmniejszą twoje rachunki za wodę. Zainstalowanie baterii termostatycznej może zaoszczędzić aż 40% zużycia wody. Wynika to przede wszystkim ze skróconego czasu ustawiania wysokości temperatury wody. Czas potrzebny do ustawienia temperatury jest dużo krótszy niż w przypadku baterii z mieszaczem. Wiele modeli baterii termostatycznych wyposażonych jest w przycisk Eco zmniejszający o ok. 50% strumień wody. Daje to dodatkową oszczędność zużycia wody.

Prosta obsługa. Jedynym parametrem jaki musimy regulować w takich bateriach jest wielkość strumienia wody. Temperatura ustalona jest najczęściej na 38stC. Z możliwością regulacji najczęściej od 15-60st C. Najczęstszym rozwiązaniem w bateriach termostatycznych jest prawe pokrętło z ustawieniem optymalnej temperaturę wody i lewe służące do regulacji strumienia wody.

Baterie z termostatem – zasada działania

bateria Oras Optima termostatyczna
Bateria termostatyczna wannowa

Za działanie baterii termostatycznych odpowiada element termostatyczny sterujący mieszaniem wody ciepłej i zimnej utrzymujący ustaloną temperaturę wody pomimo spadków ciśnienia wody dopływającej.
Większość modeli na rynku wyposażona jest w dodatkowe zabezpieczenie przeciw przypadkowemu podwyższeniu temperatury wody. Niektóre baterie termostatyczne mają izolację termiczną obudowy co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Bateria nie robi się gorąca i w przypadku korzystania z baterii natryskowych lub wannowych może być to dodatkowy argument przy zakupie.

bateria termostatyczna Oras Optima
baterie termostatyczne Oras Optima

Baterie termostatyczne nie są polecane do instalacji z gazowym lub elektrycznym podgrzewaczem przepływowym Odradza się także zastosowanie termostatów z lub dwu-funkcyjnym kotłem przepływowym.

W takich sytuacjach w momencie otwarcia zaworu termostat otwiera maksymalnie dopływ ciepłej wody aby szybko uzyskać ustaloną temperaturę. Przez to urządzenie grzewcze pracuje z maksymalną mocą i dostarcza wodę o temperaturze wyższej niż jest wymagana. To z kolei powoduje że termostat przymyka dopływ gorącej wody i w konsekwencji powoduje gaśnięcie płomienia na palniku kotła bądź podgrzewacza.
Dodatkowo przed zakupem baterii termostatycznych zaleca się sprawdzenie minimalnego i maksymalnego ciśnienie wody w instalacji. Powinno ono wynosić od 0,05 do 1 MPa a stałe ciśnienie w instalacji nie powinno być większe niż 0,5 MPa.

Zakup baterii termostatycznych może znacznie podwyższyć komfort i bezpieczeństwo korzystania z natrysku lub kąpieli. Nie są to baterie tanie ale ich koszt zwraca się po kilku latach użytkowania dzięki oszczędności wody.
Na pewno warto kupić baterię uznanego producenta który specjalizuje się od wielu lat w produkcji takich baterii i w razie usterki będziemy mieć dostęp do fachowego serwisu i części zamiennych.

Przed zakupem należy sprawdzić czy nasza instalacja nadaje się do montażu baterii termostatycznej. A po dokonaniu wyboru trzeba pamiętać o poprawnym montażu – ciepła woda musi być doprowadzona z lewej strony inaczej głowica termostatyczna nie będzie działać poprawnie.

Zostaw Komentarz