Wybieramy baterie umywalkowe

wpis w: Bez kategorii | 1
Hansastela baterie umywalkowe
Wybieramy baterie umywalkowe – Hansastela

Wybieramy baterie umywalkowe – ścienna czy stojąca?

Oprócz podstawowego rozróżnienia wg sposobu montażu na ścianie czy na umywalce lub blacie łazienkowym będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie czy bateria będzie jednouchwytowa czy uruchamiana przy pomocy pokręteł i czy chcemy podkreślić charakter łazienki odpowiednią armaturą.

Łazienki w stylu retro będą wymagały zastosowania baterii stylizowanych z pokrętłami, natomiast łazienkę w nowoczesnym stylu dobrze jest podkreślić nowoczesną armaturą.

Oczywiście baterie dobiera się do umywalki. Do dużej umywalki lepiej dobrać baterie z większym zasięgiem wypływającej wody. Do małej umywalki w narożniku łazienki trzeba będzie dobrać małe baterie z krótką wylewką. Dlatego wybierając baterie dobrze mieć już wybrana umywalkę albo chociaż określone podstawowe parametry umywalki. Zestawianie umywalek z otworem na baterię z bateriami ściennymi raczej nie będzie najlepszym pomysłem.

Bateria z długą wylewką Oras Cubista
Wybieramy baterie umywalkowe – Baterie z długą wylewką

W niektórych sytuacjach potrzebna może się okazać funkcja obrotowej wylewki w baterii umywalkowej. Częściej taką funkcje mają baterie ścienne.
Baterie ze swobodnym wypływem wody, inaczej kaskadowym, bez perlatora. To najczęściej baterie z wyższej półki w których funkcjonalność schodzi raczej na 2 plan a najważniejszą funkcja jest podkreślenie wyjątkowości wnętrza i dodanie mu charakteru.
Kupno oryginalnej armatury jest jednym z prostszych sposobów na nadanie łazience odpowiedniego klimatu lub podkreślenie odpowiedniego charakteru łazienki.

Baterie ze swobodnym wypływem wody
Wybieramy baterie umywalkowe – Baterie ze swobodnym wypływem wody

Wybór baterii umywalkowej zależy od wielu czynników, należy wziąć pod uwagę gdzie będzie zamontowana i z jaką umywalką będzie pasować,
jakie funkcje są ważne dla użytkownika. Warto pamiętać, że bateria jest nierozerwalnie związana z umywalką, dlatego wybierając jedną z nich, trzeba mieć na uwadze również drugą umywalki mają otwory do montażu baterii w rożnych miejscach lub ich wcale nie mają).

Bateria ścienna czy bateria sztorcowa, stojąca?

Istotny jest sposób jej montażu.
Sposób poprowadzenia instalacji wodnej w łazience będzie tak naprawdę kluczowym czynnikiem jaki zdefiniuje ten wybór między montażem ściennym i stojącym. W każdej z tych opcji można znaleźć bardzo ciekawe przykłady baterii. Baterie montowane na ścianie kojarzą się z tymi tańszymi, tak było do niedawna. Od jakiegoś czasu pojawiło się dużo baterii do montażu ściennego o modnym kształcie. Większość to baterie podtynkowe których zastosowanie może dać bardzo ciekawy efekt. (O bateriach podtynkowych pisaliśmy już jakiś czas temu – temat : Baterie umywalkowe ścienne tam szerzej o tego rodzaju bateriach)


Bateria umywalkowa czarna 2 pokrętła
Baterie sztorcowe, stojące. Dzielimy z kolei na takie do montażu na umywalce, nablatowe mocowane na blacie na którym zamontowana jest umywalka. Najczęściej są to baterie o wysokim wypływie wody. Tak aby możliwe było zmieszczenie umywalki między blat a wylewkę baterii z zachowaniem co najmniej 10 cm zapasu.

 

Wybieramy baterie umywalkowe - baterie umywalkowe nablatowe
Baterie umywalkowe nablatowe

 

Rozmiar baterii umywalkowej

Generalnie z względów funkcjonalności baterii powinno się dobierać ją do wielkości umywalki.
Częsty błąd w doborze armatury polega właśnie na nieodpowiednim dopasowaniu armatury do umywalki. Jeżeli bateria ma za krótką wylewkę np. do wysokiej umywalki wtedy korzystanie z niej nie będzie wygodne.
Do małej umywalki z kolei zbyt daleko sięgająca wylewka może powodować chlapanie wody na zewnątrz umywalki.
Do wygodnego stosowania określa się odległość między dnem umywalki a wylewką na minimum 15 cm.

Bateria jednouchwytowa z mieszaczem, czy bateria dwu-uchwytowa z kurkami?

Warto pamiętać o tym że dzięki zastosowaniu mieszacza zużycie wody spada o 30%. Mieszacz przyspiesza także ustawienie wymaganego ciśnienia strumienia wody. Czas poświęcony na regulację optymalnej temperatury i ciśnienia wody przy pomocy 2 kurków jest mniej więcej o 30% dłuższy, stąd ta różnica w zużyciu wody. Ponadto przy zakupie baterii dwu-uchytowych z kurkami należy zwrócić uwagę na sposób montażu niektóre wymagają 2 otworów w umywalce a to może być bardziej kłopotliwe. Większość umywalek ma już wykonany 1 otwór.

Baterie umywalkowe retro
Baterie umywalkowe stylizowane w stylu retro

Czasami zastosowanie takiej baterii podkreśla klasyczny charakter wystroju łazienki lub nadaje mu stylizacje retro. Na rynku można znaleźć baterie tradycyjne z 2 kurkami ale do montażu jednootworowego np. Baterie KFA Retro

Są też baterie dwuuchwytowe które maja stylistykę nowoczesną. Takie baterie ma w swojej ofercie Deante i KFA np. Bateria Deante Konwalia BDK021D

Baterie z dwoma uchwytami Deante Konwalia
Baterie nowoczesne z dwoma pokrętłami

Perlator oszczędza wodę

Przy wyborze baterii można kierować się wieloma aspektami, jednym z nich
jest zużycie wody. Perlator w tej chwili standardowo instalowany w większości baterii powoduje że mała ilośc wody wydostająca się z wylewki miesza się z powietrzem i strumień wody jest mocniejszy nawet przy niewielkim przepływie wody. Dzięki temu małemu sitku na końcu wylewki baterie zużywa 60% wody mniej.
Dodatkową funkcją oszczędzającą wodę w bateriach umywalkowych jest blokada przepływu wody wbudowana w niektóre baterie.
Z pełnego strumienia wody i z maksymalnej temperatury można skorzystać po odblokowaniu przycisku. Taką funkcję mają baterie Oras Vega z eko-przyciskiem.

Przycisk Eko Oras Vega
Wybieramy baterie umywalkowe – Baterie z przyciskiem Eko

Jedna odpowiedz

  1. Bateria wodospad to jest to

    Najpiękniejsze według mnie są mimo wszystko baterie stojące, te imitujące wodospad. Są niesamowite i prezentują się po prostu obłędnie. Po jakimś czasie w rowku osadza się nieco osadu z kamienia, ale i to da się spokojnie wyczyścić.

Zostaw Komentarz