Zlewozmywaki granitowe

wpis w: Bez kategorii | 3

Zlewozmywaki granitowe i kompozytowe

zlewozmywak granitowy czarny
zlewozmywaki granitowe czarne

Zlewozmywaki granitowe dostępne na rynku to tak naprawdę zlewy kompozytowe. Zlewozmywaki granitowe też są kompozytowe tyle, że mają w składzie mielony granit. Różnice między jednymi a drugimi polegają na różnym składzie materiału kompozytowego. Kompozyt składa się najczęściej z 2 materiałów gdzie 1 komponent stanowi materiał konstrukcyjny a drugi jest lepiszczem gwarantującym spójność i elastyczność.

zlewozmywak granitowy Deante Funk
zlewozmywak granitowy Deante Funk

Materiał konstrukcyjny w zlewach granitowych to zmielony granit a jego lepiszczem jest żywica syntetyczna – poliestrowa. Ich połączenie w odpowiedniej proporcji daje niezwykle trwały materiał odporny na uderzenie zadrapanie i nagłe zmiany temperatury do 280st.C.

Ważne również jest fakt że z materiał ten można barwic na różne kolory i dowolnie formować. Dlatego też wybór pod względem kształtu i koloru zlewozmywaków granitowych jest bardzo szeroki.

Zlewozmywaki kompozytowe

zlewozmywaki kompozytowe beżowe
zlewozmywak kompozytowy beżowy

Zlewy sprzedawane jako kompozytowe różnią się po pierwsze materiałem konstrukcyjnym, nie musi to być zmielony granit, równie dobrze może to być kwarc, włókno szklane lub węglowe lub kevlar. Proporcja lepiszcza do materiału konstrukcyjnego jest inna. Zlewy kompozytowe mają go więcej. W ich składzie jest więcej żywicy poliestrowej niż w przypadku zlewów granitowych. Można to dostrzec w ich wyglądzie. Zlewozmywaki granitowe bardziej przypominają kamień, dzięki czemu są bardziej efektowne. Są także bardziej odporne na zarysowania. Zlewy kompozytowe natomiast są bardziej elastyczne i mniej podatne na potłuczenie przy silnym uderzeniu.

zlewy granitowe owalne 1 komorowe
zlewy granitowe owalne

Jedne i drugie zlewy oferują bardzo dużą elastyczność formy i propozycja firm produkujących zlewy jest bardzo szeroka. Mamy wybór pomiędzy zlewami 1 komorowymi 2 komorowymi, 1,5 czy 2,5 komorowymi. Każdy z nich w wersjach z ociekaczem lub bez, w kilku możliwych kolorach. Do tego ich kształty to całe spektrum stylistyczne od mocno zarysowanych linii samego zlewu i komór w kształcie kwadratu lub prostokąta, do miękkich zaokrąglonych linii zlewu i komory.

Często wyznacznikiem do podjęcia decyzji zakupu konkretnego zlewu jest cena. Zlewy granitowe są jednak trochę droższe. Ale jeżeli zależy nam na lepiej prezentującym się zlewie to wybór powinien paść na zlew granitowy.

3 Odpowiedzi

  1. Czy takie zlewozmywaki granitowe nie są odporne na przykład jak ktoś upuści na niego garnek?

    • Zależy jak ciężki garnek, ale generalnie są odporne na takie uderzenia jak już są zamontowane.

  2. Są droższe, ale taka inwestycja się opłaca 🙂

Zostaw Komentarz