Grzejniki łazienkowe, jak dobrać moc i odpowiedni rozmiar?

Grzejniki łazienkowe, jak dobrać moc? Postaramy się przybliżyć nieco ten temat i odpowiedzieć na to często zadawane pytanie. Wybór i dopasowanie grzejnika łazienkowego ma istotny wpływ na komfort przebywania w łazience. Dobranie odpowiedniego grzejnika nie jest wcale takie oczywiste jakby się mogło wydawać.

Grzejniki łazienkowe – duży wybór

Zaczynając od tego że mamy setki różnych producentów grzejników łazienkowych na rynku. Z doświadczenia doradzalibyśmy zakup grzejników produkowanych w Polsce. Ich stosunek jakości do ceny będzie z naturalnych względów najlepszy. Poza tym ich szybka dostępność też nie jest bez znaczenia.
Jednak najważniejszym argumentem przemawiającym za produktami z polskich fabryk  takich jak np. grzejniki Gorgiel czy grzejniki  Instal-Projekt jest ich wysoka jakość wykonania: zastosowanie dobrych stopów metali z niską zawartością węgla, dobrej jakości spawy i w końcu odpowiednia technika nakładania farby.

Przestrzegalibyśmy przed produktami które z nazwy kojarzą się z niemieckimi wyrobami a w rzeczywistości są po prostu chińskie. Pozorna oszczędność kilkudziesięciu złotych może skończyć się szybkim rozszczelnieniem się spawu lub odchodzeniem źle nałożonej farby.

Dobór grzejnika do kubatury

Kolejnym dylematem przy wyborze grzejnika jest odpowiedni dobór do kubatury łazienki. Jego dobre dopasowanie będzie zależało i jakości izolacji termicznej ścian, ilości ścian zewnętrznych i stopnia izolacji termicznej okna. To wszystko będzie miało wpływ na wychładzanie się pomieszczenia i w przypadku pomieszczeń z niedostateczną izolacja należy dobrać grzejnik z zapasem mocy wg tabeli doboru mocy 120 W/ m2.

Grzejniki łazienkowe, jak dobrać moc - tabela doboru
Tabela doboru wg powierzchni przy 2,5 wysokości

Dobór grzejników do parametrów wody w instalacji.

Grzejniki dobiera się także parametrów wody w instalacji c.o. Producenci grzejników najczęściej moc katalogową dla parametrów 75/65/20°C.

Gdzie 75°C to temperatura wody zasilającej grzejnik, 65°C to temperatura powrotu wody z grzejnika i 20°C to temperatura w pomieszczeniu.
Inna temperatura wody wychodzącej z pieca będzie w przypadku pieców na paliwo stałe a inna dla pieców gazowych.
Jeszcze inne parametry wody w instalacji będą w przypadku pompy ciepła.

Należy o tym pamiętać dlatego że często grzejniki wystawiane na aukcjach Allegro lub w sklepach internetowych mają podaną moc dla parametrów wody 95/70/20°C. To może wprowadzić w błąd przez który wybierzemy za słabej mocy grzejniki. Będzie to skutkowało niedogrzaną łazienką ze wszystkimi niedogodnościami za tym idącymi.

Jeżeli sprzedawany grzejnik nie ma pełnej tabeli mocy z parametrami dla 95/70/20°C, 70/65/20°C i 55/45/20°C to należy przemnożyć podaną moc przez współczynnik korekcyjny.

Grzejniki jak dobrać moc parametry
Dobór mocy moc wg parametrów wody w instalcji c.o

 

Grzejniki łazienkowe – stylistyka

Kwestia stylistyki grzejnika nie wymaga specjalnych wyjaśnień poza może jednym faktem że moc grzejników chromowanych jest mniejsza od ich białych odpowiedników o tych samych wymiarach, dlatego decydując się na zakup grzejnika chromowanego należy to wziąć pod uwagę. Najczęściej jednak takie grzejniki kupowane są jako dodatkowe źródło ciepła z przeznaczeniem jako suszarka do ręczników i ubrań.

Grzejniki łazienkowe - stylistyka

 

Grzejniki łazienkowe, Jak dobrać moc?  Reasumując i odpowiadając na pytanie, można powiedzieć że grzejnik powinno się dobrać odrobinę większy niż wynika to z tabeli, dzięki temu będziemy mieli nadwyżkę mocy na wypadek zimy stulecia, a zastosowany jeżeli grzejnik będzie za duży to zawsze można ograniczyć jego moc przykręcając zawór termostatyczny który reguluje temperaturę nagrzewania grzejnika. Można to także regulować obniżeniem temperatury pracy kotła.

Błędu doboru grzejników o zbyt małej mocy niestety nie da się poprawić żadną regulacją. Dlatego zastanówmy się 2 razy przed zakupem grzejnika łazienkowego, albo przed zakupem, warto skontaktować sie ze sprzedającym i poprosić pomoc w doborze grzejnika do konkretnego pomieszczenia.

Zostaw Komentarz