Łazienki na poddaszu: dobry projekt

Zaprojektowanie komfortowej i funkcjonalnej łazienki na poddaszu wymaga większej dokładności i staranności w wyborze poszczególnych elementów wyposażenia. Dobór wanny lub kabiny prysznicowej, miski WC i umywalki musi uwzględniać wysokość skosów i odpowiednią ilość przestrzeni by zapewnić komfortowe korzystanie z poszczególnych urządzeń.

łazienki na poddaszu ustawienie urządzeń
rozplanowanie urządzeń łazienkowych na poddaszu

Oglądając plany poddasza nie zawsze zwrócimy uwagę na linie przerywane które oznaczają granicę wysokości 190 cm. Plany powinny także pokazać granicę wysokość 140 cm, to od tej wysokości do 220 cm liczony jest metraż powierzchni użytkowej w 50%. Dzięki temu można sobie wyobrazić wysokości i próbować zaplanować rozkład pomieszczeń. Jednak w przypadku łazienki na poddaszu aby nie popełnić błędu konieczne będzie korzystanie z dokładnego przekroju.

Wpływ izolacji na wysokość łazienki na poddaszu

izolacja poddasza folią refleksyjną
izolacja poddasza wielowarstwową matą refleksyjną zaoszczędzi sporo miejsca

W przypadku pomieszczeń strychowych jeszcze nie zaadaptowanych należy pamiętać że wysokość sufitu znacznie się obniży. Już na etapie projektowania łazienki musimy przewidzieć jak bardzo obniży się skos dachu musimy uwzględniając grubość ocieplenia dachu i. Wybór rodzaju izolacji termicznej poddasza będzie w dużym stopniu decydował o tym jak bardzo obniży się sufit.
Niektóre dostępne na rynku technologie ocieplania poddasza pozwolą zaoszczędzić nawet 20cm wysokości, w przypadku łazienki może to być decydujące czy w ogóle będzie możliwe jej umiejscowienie w danym miejscu. Technologią ocieplenia zabierającą bardzo małą ilość miejsca są wielowarstwowe izolacje refleksyjne typu Onduterm lub Aluthermo. Grubość takiej izolacji to nie więcej niż centymetr przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów izolacji.

Wysokości skosów dachowych a rozmieszczenie urządzeń w łazience

Gdy już zdecydujemy jaką technologię ocieplenia dachu wybierzemy możemy narysować przekrój poddasza i wg przekroju rozplanować idealne rozmieszczenie urządzeń łazienkowych. Z samego rzutu z góry planu poddasza bardzo trudno wnioskować jak nisko schodzą skosy w danym miejscu planowanego urządzenia. Dobór wanny, miski WC i kabiny prysznicowej musi być dopasowany nie tylko do powierzchni podłogi ale przede wszystkim do skosów sufitu. Do ich wysokości trzeba dopasować poszczególne elementy w łazience.

Wymaga to dokładnego sprawdzenia wielkości i wysokości urządzeń a także zaplanowania wysokości razem z użytkownikiem korzystającym z danego elementu wyposażenia. W przeciwnym wypadku może się to skończyć poważnymi błędami których konsekwencje poznamy dopiero w czasie korzystania z łazienki. Błędy w projekcie mogą doprowadzić do sytuacji w której korzystanie z wanny będzie możliwe tylko w pozycji leżącej bez możliwości swobodnego wstania i skorzystania z prysznica, ten sam problem może dotyczyć miski WC z której wstając będziemy uderzać głową w sufit.

Niestety urządzenia łazienkowe: umywalka, wanna, kabina natryskowa, miska WC czy bidet raz zamontowane w łazience nie są możliwe do przesunięcia dlatego zalecamy poświęcenie większej uwagi i dokładne przeanalizowanie rozmieszczenia i wysokości skosów dachowych.

Wysokość ściany kolankowej

Ważnym elementem w rozplanowaniu łazienki na poddaszu będzie wysokość ścianki kolankowej. Jeżeli jej wysokość jest poniżej 150 cm to w pełni użytkowej powierzchni będzie dużo mniej niż wskazuje na to metraż podłogi. Duże znaczenie będzie miało też kilka innych czynników takich jak kąt nachylenia dachu i jego kształt. Przy dachu wielospadowym lub w łazience aranżowanej w pomieszczeniu przy ścianie szczytowej możemy mieć do czynienia z 2 połaciami skośnymi dachu i wtedy wyzwanie projektowania łazienki na poddaszu będzie jeszcze większe.
Większość urządzeń łazienkowych musi być przy ścianie dlatego im wyższe ściany kolankowe tym większa szansa na jej wykorzystanie jako jednej ze ścian przy której możemy zaplanować np. wannę.

Okna w łazience na poddaszu

łazienka na poddaszu wanna pod oknem dachowym
wanna pod oknem dachowym

Zaplanowanie okna połaciowego na poddaszu zdecydowanie poprawi komfort korzystania z łazienki. Oczywistymi plusami światła naturalnego w łazience jest ograniczenie zużycia energii. Ale są też inne zalety.
Słońce nawet zimą będzie w stanie dogrzać pomieszczenie łazienkowe co również odbije się pozytywnie na rachunkach.
Dodatkowymi plusami będzie mniejsza skłonność do tworzenia się grzybów z nadmiaru wilgoci dzięki lepszej możliwość wentylacji. Kolejnym atutem będzie wyższy sufit w miejscu gdzie wstawimy okno dachowe.
Tą dodatkową wysokość możemy dobrze wykorzystać aranżując przestrzeń w taki sposób że pod oknem znajdzie się miska WC.

Poza tym łazienka oświetlona naturalnym światłem będzie wydawać się większa i bardziej efektowna.

Zostaw Komentarz